• ifbb
  • ipf
  • oddelovac-02
  • logo SAFKST
  • ministerstvo školstva vedy, výskumu a športu
  • MINEDU
  • Kontaktujte nás
    +421 908 965 156
    Po - Pia: 10:00 - 12:00
SAFKST - SLOVENSKÁ ASOCIÁCIA FITNES, KULTURISTIKY


               

Médiá
Rozhovory

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  
  • Added: 19.09.2021

Vo štvrtok 16.9.2021 sa prezident SAFKST Boris Mlsna zúčastnil pracovného stretnutia Slovenského olympijského a športového výboru, ktoré sa uskutočňuje spravidla dvakrát ročne. Diskutovalo sa na rôzne témy, medzi ktorými bolo aj čerpanie financií z Fondu na podporu športu.

Na stretnutí po príspevku o čerpaní financií z Fondu na podporu športu, kde sa hovorilo najmä o rozdeľovaní prostriedkov na profesionálne športové kluby vo futbale, hokeji, volejbale, basketbale, hádzanej, tenise, Boris Mlsna povedal, že fond mal slúžiť najmä na rozvoj infraštruktúry, čiže výstavbu nových športovísk, opravu, modernizáciu a údržbu už existujúcich objektov a poukázal na fakt, že malé, nezarábajúce športové zväzy, ktorých je drvivá väčšina, nemajú šancu na výstavbu vlastného národného športového stánku (nieto na výstavbu špecializovaných športovísk), nakoľko maximálne pokrytie z Fondu na podporu športu je 50% a zvyšnú polovicu sú nútené si financovať sami. Národné športové zväzy sa majú starať o rozvoj príslušného športu, organizáciu súťaží a nie vypracovávať odborné projekty, žiadať o stavebné povolenia a zháňať a vybavovať všetky ostatné povinné povolenia a náležitosti v rámci stavebného konania, ktoré musí žiadosť na Fond obsahovať.

Ďalšou témou bola otázka školského športu. Cieľom novej koncepcie by mala byť popularizácia pohybu na školách, zvýšenie pohybovej gramotnosti aj atraktívne športové vyžitie, pričom realizáciu má zabezpečovať Národné športové centrum. Ministerstvo školstva sa usiluje o naštartovanie školského športu a hovorí sa aj o pridaní tretej hodiny telesnej výchovy pre študentov. V rámci diskusie Boris Mlsna uviedol, že myšlienka je dobrá, ale je otázne, ako bude zabezpečená finančná stránka takéhoto projektu, z akých peňazí bude financovaná nadpráca učiteľov, či ministerstvo zabezpečí nevyhnutné náklady škôl na športové náradie a náčinie, opravu a údržbu priestorov a taktiež na vybudovanie nových priestorov na športové účely. Nie je možné dlhodobo cvičiť na chodbách a v nevyhovujúcich priestoroch. Nie je dostatok učiteľov telesnej výchovy, na hodinách je väčšina žiakov ospravedlnených z TV (zdravotné príčiny), hoci fakulty so športovým zameraním chrlia každoročne učiteľov, z ktorých každý je odborníkom aj na zdravotnú telesnú výchovu. Mnoho riaditeľov má problémy zohnať finančné prostriedky na plynulý chod škôl. Ministerstvo školstva zabúda na národné športové zväzy, ktoré by mali hrať rozhodujúcu úlohu aj v školskom športe. SAFKST je kritizované za našu prácu na školách napriek tomu, že subjekty SAFKST dlhodobo spolupracujú so školami, prostredníctvom svojich trénerov zabezpečujú športovú prípravu žiakov a organizujú školské športové súťaže.

Na rozdiel od minulosti školské športové súťaže vyhlási ministerstvo školstva na celoštátnej úrovni len v siedmich športoch. Budú to volejbal, futbal, florbal, basketbal, plávanie, atletika a vybíjaná. Koľko škôl má plaváreň? A kde je fitnes, gymnastika, stolný tenis,...? Veď športová príprava vo fitnes nepotrebuje náročné a drahé vybavenie, školské súťaže vo fitnes agility sa môžu konať v akomkoľvek priestore o ploche 7x7m, pričom nevyhnutné športové náčinie sa zmestí do kufra každého auta, resp. mnoho škôl ich už dávno má. FITNES BY MALO BYŤ SAMOZREJMOU SÚČASŤOU ŠKOLSKÉHO ŠPORTU.